09 квітня у стінах Миколаївського міського палацу культури «Корабельний» (директор Олексій Чебан) зібралися представники багатьох національних меншин, щоб привітати представників однієї із наймасовіших народностей, які проживають у місті, зі святом - Міжнародним днем ромів! (https://www.youtube.com/watch?v=vxhiMVt5I8k)

Ущент переповнена зала перебувала в очікуванні чарівного дійства, яке розпочалося циганською піснею «Мороз». Ведучі програми – Денис Юрковський та Вікторія Чорна – зробили невеличкий екскурс в історію становлення свята: «Перший в світі циганський конгрес, на якому цигани визнали себе єдиною нетериторіальною нацією, відбувся 8 квітня 1971 року в Лондоні. На конгресі були прийняті національні символи: прапор, гімн.

Циганський прапор розділений на дві горизонтальні смуги: синю - зверху, що уособлює небо, символізуючи духовність і релігійність циган, і зелену – знизу, яка уособлює земля і є символом життєрадісності і практичності.

У центрі прапора – червоне колесо. Це індійське зображення чакри, що символізує індоарійськоє походження циган. Колесо також символ кочування, вічного шляху. Колесо лежить на обох смугах прапора, і це означає, що циган йде земним шляхом і небесним шляхом святого духу.

Був також прийнятий гімн на основі народної циганської пісні «Джелем, джелем», варіантів виконання якого дуже багато. Кожен виконавець по-своєму аранжирує його для запису на своїх альбомах, адже це єдиний національний гімн, під який можна танцювати.

Замість герба використовується ряд відомих циганських символів: батіг, карти «віялом», але частіше – кибитка і підкова.

З того часу 8 квітня відзначається як Міжнародний день циган», – зазначили ведучі та запросили на сцену лауреата Міжнародних фестивалів фольклору в Сербії, Колумбії, Панамі, Еквадорі, Росії, Кіпрі – народний ансамбль циганської пісні і танцю «Бахтале» під керівництвом Володимира Юрковського, заслуженого працівника культури України.

Веселі та запальні пісні лунали у виконанні солістів ансамблю під прекрасний супровід інструменталістів та хореографічної групи колективу.

Також на заході згадали циган, які протягом 40 років виходили на сцену в складі ансамблю «Бахтале». Яскравою циганською зіркою відзначився талант солістки колективу Ази Коваль.

Аза прийшла в колектив циганської пісні і танцю «Терне рома» (нині «Бахтале») під керівництвом В. О. Юрковського в 1980 році і до останніх днів життя залишалася його учасницею. Протягом 27 років вона, виходячи на сцену з ансамблем «Бахтале», повністю віддавала себе служінню циганському пісенному мистецтву.

За увесь час творчої діяльності Аза Коваль стала лауреатом багатьох обласних, республіканських та міжнародних фестивалів фольклору, будучи солісткою ансамблю «Бахтале». Її чистий, проникливий голос звучав на найпрестижніших сценах України і зарубіжжя. Її знали і любили не тільки одноплемінники, а й численні шанувальники і поціновувачі циганської народної творчості.

У житті Аза Степанівна була не тільки яскравою, колоритною виконавицею, але й прекрасною матір'ю. Вона народила і виховала двох дочок, одна з яких закінчила Київський державний університет ім. Т. Г. Шевченко, а інша – Чорноморський державний університет ім. П. Могили.  

Входячи до складу Миколаївської обласної громадської організації ромів «Ром по дром», Аза Коваль завжди допомагала малозабезпеченим ромським сім'ям, проводила серед них активну просвітницьку роботу, пов'язану зі збереженням кращих культурних традицій ромської народної творчості, пропагандою здорового способу життя, інтерграції ромських сімей в загальнонаціональний український соціум, за що користувалася повагою серед одноплемінників, друзів і колег по цеху.

4 червня 2009 року Аза Степанівна Коваль раптово померла від обширного інфаркту на 44-му році життя, залишивши після себе величезний слід та зробивши багатий внесок у розвиток ромської музичної культури Миколаївщини.

Указом Миколаївської обласної ради національностей солістка ансамблю «Бахтале» Аза Степанівна Коваль була нагороджена пам'ятним Знаком м. Миколаєва посмертно.

Голова громадської спілки "Рада національних товариств Миколаївської області" Лоліта Султан-Мурадівна Каймаразова вручила нагороду доньці Ази Коваль та від усієї великої спільноти подякувала за безграничний талант солістки,  пам’ять про яку житиме вічно в серцях усіх миколаївців.

Сумна нотка концерту була потрохи розвіяна виступом яскравого танцювального колективу «Терне рома», який, не дивлячись на свою молодість, має досить поважний вік. А справа ось у чому.

Колектив виконавців циганської пісні «Бахтале» починався майже 40 років тому, як циганський ансамбль «Терне Рома». Згодом склад колективу змінювався, ставав досвідченішим і професійнішим. І згодом змінив свою назву на «Бахтале». Завдяки старанням керівника Володимира Юрковського у колектива незабаром з'явився творчий супутник – дитячий ансамбль «Ягорі», де діти з ромських сімей робили перші кроки.

Нинішній керівник колективу Денис Юрковський у творчому тандемі з солісткою ансамблю «Бахтале», хореографом Вікторією Чорною розширили межі якісного і кількісного складу колективу. Так «Ягорі» виріс в «Терне рома», як данина традиціям, що склалися в циганському колективі багато років назад.

Оновлений, перспективний колектив – основний резерв нових творчих сил для іменитого «Бахтале». Тільки за останній час «Терне рома» став переможцем конкурсу «За циганської зіркою» у Москві, двічі на конкурсі в Полтаві та на конкурсі циганського танцю «Романі  Ягорі».  Диплом лауреата колектив «Терне рома» привіз із Болгарії, де проходив Міжнародний фольклорний конкурс «Зірки Албени».  

На святі на розсуд глядачів «Терне рома» представив прекрасні хореографічні композиції та постановки, які викликали шквал оплесків та позитивних емоцій.

Загалом, сам концертна програма пройшла на відмінно. Про це свідчили слова вдячності від представників управління культури, національностей та релігій Миколаївської облдержадміністрації в особі начальника відділу  у справах національностей та релігій  Віталія Борисовича Бойченка, а також нашої  художниці, члена Національної Спілки художників України  Серафими Федорівни Сенкевич та колег по цеху – голів інших національних товариств Миколаєва та області.

        

Бажаємо народному ансамблю циганської пісні і танцю «Бахтале» подальших вдалих виступів, наснаги, яскравих перемог та «Тэ явэн бахталэ, ромалэ!».

 

Новини

ЗВІТ про творчі…

№ Назва заходу, категорія диплому Дата та місце проведення Назва колективу Кількість учасників 1. Міський огляд-конкурс читців «Нас єднає Тарасове слово»   Диплом...

Докладніше

Не полишали тво…

Під час карантину ми розуміли, що треба діяти так, як того вимагають обставини. Із запровадженням...

Докладніше

Вагомі досягнен…

  Діяльність Миколаївського міського палацу культури «Корабельний», як і закладів культури  м. Миколаєва, як у 2019...

Докладніше

ЗВІТ про творч…

ЗВІТ про творчу діяльність ММПК «Корабельний» у І кварталі 2020 р. За вказаний звітний період – січень-березень...

Докладніше

Кубок Східної Е…

7 березня школа індійського танцю «Лакшмі»(керівниця Н. КОНОНЧУК) міського палацу культури «Корабельний» (директор О. ЧЕБАН)...

Докладніше

Майтер-клас для…

Напередодні 8 Березня – Міжнародного дня прав жінок і миру –  Людмила Чайка, керівниця любительського...

Докладніше

Наші найкращі ж…

Під таким гаслом 4 березня пройшов ряд святкових концертів і творчих привітань для жінок Корабельного...

Докладніше

Чемпіонат Півде…

Зразковий ансамбль сучасного танцю «Жемчужина»  (керівниця Н. КОБЕЛЬЧУК) міського палацу культури «Корабельний» (директор О. ЧЕБАН)...

Докладніше

На хвилях весни…

Творчий колектив міського палацу культури "Корабельний" (директор Олексій ЧЕБАН) весело та яскраво провів зиму й...

Докладніше

Ансамбль "…

З 28 лютого по 01 березня в Українському домі – міжнародному виставковому конгрес-центрі Києва свою...

Докладніше

Обласний конкур…

22 лютого в обласному художньому музеї ім. В. Верещагіна відбувся перший етап обласного конкурсу розмовного...

Докладніше

Фестиваль націо…

21 лютого у міському палаці культури "Корабельниий" за підтримки ГО "Миколаївська міська рада національних товариств...

Докладніше

Вдалі виступи н…

Продовжуючи тему фестивалю всеукраїнського рівня, зазначимо, що подібні творчі заходи для цього колективу є прекрасною...

Докладніше

Всеукраїнський …

15-16 лютого у ПК "Дружба" м. Южне Одеської області відбувся Всеукраїнський різножанровий фестиваль-конкурс мистецтв «Dance...

Докладніше

Першість Одеси-…

Спортивні пари народного ансамблю бально-спортивного танцю "Фантазія" (керівник Ю. КРИЖАНОВСЬКИЙ), які є дійсними членами КСТ...

Докладніше

"Бхарат…

15 лютого в міському палаці культури "Корабельний" відбулися відкриті Всеукраїнські змагання із сучасних танців і...

Докладніше

Творча майстерн…

13 лютого, у переддень Дня Святого Валентина (Дня усіх закоханих), у міському палаці культури "Корабельний...

Докладніше

Яскраві виступи…

Спортивні пари народного ансамблю бально-спортивного танцю "Фантазія" (керівник Ю. КРИЖАНОВСЬКИЙ), які є дійсними членами КСТ...

Докладніше

Майстер-клас ві…

10 лютого  Людмила Чайка, керівниця любительського об'єднання народної творчості «Чарівниця» міського палацу культури «Корабельний» (директор...

Докладніше

Зимовий кубок Г…

08 лютого в танцювальному центрі «Грація» Обласного палацу культури пройшли змагання зі спортивних танців «Зимовий...

Докладніше

Вдалий виступ т…

1-2 лютого у столиці нашої держави – м. Києві –  відбулися  Всеукраїнські офіційні змагання –...

Докладніше

Яскраві та враж…

01 лютого в ККЗ "Ювілейний" (м. Херсон) відбувся Всеукраїнський фестиваль виконавців східних танців "Energy Dance...

Докладніше

Art fest "…

24-26 січня в актовій залі ЧНУ ім. П. Могили стартував XV фестиваль мистецтв «Зірки Причорномор'я-2020»...

Докладніше

Art fest "…

26 січня в актовій залі ЧНУ ім. П. Могили пройшов третій етап XV фестивалю мистецтв...

Докладніше

Art fest "…

Art fest "Зірки Причорномор'я": танцювальне асорті. 25 січня в ЧНУ ім. П. Могили відбувся другий конкурсний...

Докладніше

Art fest "…

24 січня в актовій залі ЧНУ ім. П. Могили стартував XV фестиваль мистецтв "Зірки Причорномор'я-2020...

Докладніше

Поговорили про …

22 січня, у День Соборності України, М. Коровай, заступник директора з культурно-масової діяльності ММПК "Корабельний...

Докладніше

Майстер-клас дл…

21 січня на базі зразкового ансамблю танцю "Водограй" міського палацу культури "Корабельний" (директор Олексій Чебан)...

Докладніше

Вдалий початок …

Зразковий ансамбль сучасного танцю «Жемчужина» (керівниця Наталя Кобельчук) міського палацу культури «Корабельний (директор Олексій Чебан)...

Докладніше

Щедрували для в…

13 січня солістки народного вокального ансамблю «Океаночка» (керівник С. Реутов) ПК «Корабельний» (директор О. Чебан)...

Докладніше

Засяяли весело …

Ось і добігає завершення зимовий цикл свят. Позаду гаряча новорічна підготовка, відзначення якої всі ми...

Докладніше

Привітали війсь…

День Збройних Сил України — святковий день на честь ЗСУ. Встановлений постановою ВРУ 1993 року...

Докладніше

Ксенія Єременко…

7 грудня 2019 р. у Херсонському обласному палаці молоді відбулися  фінали творчих проєктів «Золотий голос...

Докладніше

"Жемчужина…

Наприкінці листопада – напочатку грудня зразковий ансамбль сучасного танцю «Жемчужина» (керівниця Н. Кобельчук) міського палацу...

Докладніше

Вдалі виступи …

Зразковий ансамбль сучасного танцю «Жемчужина» (керівниця Н. Кобельчук) міського палацу культури «Корабельний» (директор О. Чебан)...

Докладніше

"Фантазія…

30 листопада-1 грудня учасники народного ансамблю бально-спортивного танцю «Фантазія» (керівник Ю. Крижановський) міського палацу культури...

Докладніше

Протидія терори…

Для працівників культури проведено інформаційно-роз'яснювальну бесіду з питань протидії тероризму. Зокрема, 19 листопада заступник директора з...

Докладніше

Ритми радості-2…

Цими вихідними, 16 листопада, школа індійського танцю «Лакшмі» (керівниця Н. Конончук) взяла участь у ХІХ Всеукраїнському...

Докладніше

Яскраві перемог…

16 листопада завершився ІІ відбірковий тур обласного конкурсу хореографічного мистецтва «Перлина Прибужжя», що пройшов у...

Докладніше

Майстер-клас із…

9 листопада на Всеукраїнському рівні відзначався День працівників культури та майстрів народного мистецтва. Відзначення професійного...

Докладніше

Творчі перемоги…

10 листопада хореографічні колективи ММПК "Корабельний" (директор О. Чебан) продовжили досягати вершин на Олімпі творчості...

Докладніше

У професійне св…

09 листопада, у Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва, хореографічні колективи міського палацу...

Докладніше

Всеукраїнський …

"Рік натхненних творчих досягнень, вражаючих яскравих подій – таким запам’ятається 2019-й в культурному житті Миколаєва...

Докладніше

Вдалі виступи н…

03 листопада зразковий ансамбль сучасного танцю «Жемчужина» (керівниця Н. Кобельчук) міського палацу культури «Корабельний» (директор...

Докладніше

«Dance flight-2…

3 листопада танцівники народного ансамблю бально-спортивного танцю «Фантазія» (керівник Юрій Крижановський) міського палацу культури «Корабельний»...

Докладніше

Продемонструвал…

2 листопада в міському палаці культури «Корабельний» (директор Олексій Чебан) відбувся обласний конкурс вокальних колективів...

Докладніше

Школа індійсько…

26 жовтня в приміщенні Палацу культури будівельників відбулися змагання Південного регіону з сучасних танців, шоу-програм...

Докладніше

Учасники КСТ …

27 жовтня у ММПК "Корабельний" відбулися відкриті Всеукраїнські змагання зі спортивних танців "Зірки Миколаєва -...

Докладніше

75 років вигнан…

Творчий колектив міського палацу культури "Корабельний" (директор Олексій Чебан) та окремі учасники художньої самодіяльності долучилися...

Докладніше

Ансамбль "…

19-20 жовтня у конгресно-виставковому центрі «Парковий» м. Києва відбулися Міжнародні змагання з танцювального спорту «Ukrainian...

Докладніше

У ритмах танцю …

20 жовтня у фізкультурно-оздоровчому комплексі Корабельного району під егідою Асоціації сучасного та естрадного танцю України...

Докладніше

Стали переможця…

Солістки вокального об'єднання «Унісон» (керівниця Т. Єрохіна) міського палацу культури «Корабельний» (директор О. Чебан) привезли...

Докладніше

Підкорили Всеук…

19 жовтня у міському палаці культури «Корабельний» (директор Олексій Чебан) відбувся Всеукраїнський фестиваль-конкурс мистецтв «Миколаївська...

Докладніше

Якщо у кожного …

Завершення сьогоднішнього дня було наповнене позитивом і приємними моментами: творчий колектив ПК "Корабельний" привітав ТОВ...

Докладніше

Зразковий ансам…

  12 жовтня в м. Одеса відбувся Всеукраїнський хореографічний фестиваль "Energy dance", на якому вдало виступив...

Докладніше

Наші колективи …

14 жовтня,у світле православне свято - Покрова Пресвятої Богородиці, по вул. Соборній було галасно і...

Докладніше

Зорепад справжн…

12 жовтня в міському палаці культури "Корабельний" (директор Олексій Чебан) відбувся Всеукраїнський фестиваль-конкурс дитячої творчості...

Докладніше

Творча лаборато…

11 жовтня для керівників хореографічних колективів міських закладів культури клубного типу у міському палаці культури...

Докладніше

Подарували війс…

11 жовтня творчий колектив міського палацу культури «Корабельний» (директор О. Чебан) за підтримки адміністрації Корабельного...

Докладніше

На захисті наро…

19-21 вересня у смт. Коблево за ініціативи Національної хореографічної спілки України та підтримки Міністерства культури...

Докладніше

Перемоги "…

05 жовтня зразковий ансамбль сучасного танцю «Жемчужина» (керівник Наталя Кобельчук) міського палацу культури «Корабельний» (директор...

Докладніше

Відзначили потр…

Творчі колективи та окремі учасники художньої самодяльності міського палацу культури «Корабельний» долучилися до відзначення Міжнародного...

Докладніше

Всеукраїнський …

27-29 вересня в Миколаєві відбувся Всеукраїнський фестиваль національних культур «Дружба». Цьогорічний фестиваль пройшов у рамках реалізації...

Докладніше

«Кубок Миколаєв…

28 вересня в спортивній школі «Надія» відбулися Всеукраїнські змагання з танцювального спорту «Кубок Миколаєва-2019», що...

Докладніше

Реалізація патр…

Саме такого принципу дотримується Сергій Миколайович Параскун - козацький отаман Територіальної козацької громади міста Миколаєва...

Докладніше

Наші в Іспанії

З 10 по 16 вересня в іспанських містах Барселоні та Мальград де Мар пройшов ювілейний...

Докладніше

Звіт творчої ді…

Після закінчення відпустки керівники творчих колективів ММПК «Корабельний» разом зі своїми колективами активно увійшли в...

Докладніше

230 років м. Ми…

Святкування 230-ї річниці від дня заснування міста Миколаєва розпочалося із колиски нашої місцевості – Корабельного...

Докладніше

"Океаночка…

Яскравим завершенням дня п’ятниці – 6 вересня – став виступ солісток народного вокального ансамблю "Океаночка...

Докладніше

До військових -…

6 вересня творчий колектив міського палацу культури «Корабельний» (директор Олексій Чебан) завітав із творчим візитом...

Докладніше

"Вітовчани…

5 вересня в рамках ІV обласного виставкового циклу «Нові імена Миколаївщини» в Миколаївському обласному краєзнавчому...

Докладніше

Ансамбль танцю …

Напередодні 1 вересня зразковий ансамбль танцю "Водограй" (керівник Світлана Чебан) міського палацу культури "Корабельний" (директор...

Докладніше

Учасники ансамб…

У серпні місяці учасники  зразкового ансамблю сучасного танцю «Жемчужина» (керівник Наталія Кобельчук) міського палацу культури...

Докладніше

Яскраві творчі …

Липень – пора відпусток і канікул! Але не для творчих людей! Солістка студії естрадного вокалу...

Докладніше

У головні держа…

Творчі колективи міського палацу культури «Корабельний» (директор Олексій Чебан) подарували жителям Миколаївської області та всієї...

Докладніше

Прапор України …

  Шановні українці! Дорогі земляки, жителі й гості Корабельного району! 23 серпня 2004 року «…на вшанування багатовікової...

Докладніше

Скажемо "Н…

З метою відзначення Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми дирекція і колектив ММПК «Корабельний» вжив...

Докладніше

Наші колективи …

15 грудня 2018 року у Палаці молоді і студентів м. Херсон відбувся другий фестиваль аматорського...

Докладніше

Яскраво, з розм…

Святковий марафон тематичних заходів розпочався з 15 грудня благодійним концертом заслуженого артиста України, арт-волонтера Олександра...

Докладніше

Танець - їхнє ж…

30 листопада-01 грудня 2018 р. у м. Києві пройшли IDF ranking competition, Першість світу і...

Докладніше